Valve mīl Linux
Īsti nav laika spēlītēm, bet šad tad nopērku kādu “akcijas” spēli, nav ne jausmas kad un vai es viņas uzspēlēšu, bet lielākā daļa kuras esmu nopircis uz akciju ir diezgan vecas un esmu jau tās spēlējis kādus 10 gadus atpakaļ :D.
Tās bija pirātiskās versijas, un šis ir veids kā es atmaksāju, to ko biju “nozadzis” izstrādātājiem. Atīru savu sirdsapziņu, tas ir, ja man tāda būtu.
Iespējams, varbūt laiku kaut kad varētu arī izbrīvēt, bet tā ķēpa ar Windows man galīgi nemotivē.

Pasaulē eksistē Linux natīvās spēles, vai Linux porti, bet  līdz šim ir sanācis iegādāties tikai uz WIndows paredzētās spēles.
Ja nu būtu kāds brīvs vakars, ko tad? Dual boot?  Steam caur WINE? Steam caur virtuālo mašīnu? Nah…

Linusam ir viens kopdarbs par un ap spēlēšanu uz Linux, cerēju ka kaut kas ir mainījies, no tās reizes kad pēdējo reizi kaut ko darbināju caur WINE, un ir kādi triki ko es nezinu. Noskatījos, un neviens no variantiem mani īsti nesaistīja. Un sākoties jau kļuva mazliet sarežģīts vismaz ar terminiem un skaidrojumiem. Video vairāk bija tiem kas jau ir rūdīti “Linux Geimeri”, nevis tādiem, kas reizi pa reizēm gribētu ieslēgt kādu spēli, svētdienas spelētāji negrib ņemties ar virtuālajām mašīnām un dzelžu caur-laišanu (hardware troughput) no linux uz windows virtuālo mašīnu.

Arī  man nav vēlmes baigi ieguldīt laiku, lai kādu stundu varētu slepkavot mošķus. Un virtuālās mašīnas gadījumā, spēlēšana uz Linux, ir visai nosacīta.

Ķēpa būs jebkurā gadījumā, vai varbūt nē?
Izrādās Valve ir pastrādājusi un izveidojusi iespēju “mēģināt” uzspēlēt windows spēles pa tiešo Linux vidē. Valve atbalsta gan WINE (windows layers priekš linux, lai darbinātu windows aplikācijas uz linux), gan DXVK (direct-x -> vulkan) izstrādātājus un izveidojusi Proton (Wine klons, kas specializējas uz spēlēm), kas ļauj salīdzinoši ērti, vismaz “mēģināt” spēlēt jebkuru spēli no savas spēļu bibliotēkas.

Es jau uzlocīju piedurknes un biju gatavs kompilēt, bet izrādās viss ir tik vienkārši kā pāris ķekšus ieklikšķināt. Tā arī darīju.

Kādi rezultāti? Nu ja godīgi, tad diezgan labi, diez vai esmu labākais testa piemērs, jo testēju uz Intel “video kartes”. Un testēju vecas spēles. Daļā gāja, daļa atvērās bet neko īsti tālāk par izvēlni nevar izdarīt, daļa nepalaidās.
Sliktākais, kas ir ar tām kuras negāja ir tas ka nav zināms iemesls kāpēc negāja. Bet man ir aizdoma ka Intel ražo nejēdzīgas videokartes :D. Vismaz pagaidām, jo 2020-tajā taisās cīnītie ar sarkano un zaļo milzi.
Kad būs laiks un ja būs laiks, mēģināšu so atkārtot uz Windows, vai tās spēles kuras “gandrīz gājaa” tāpat uzvedīsies Windows Steam’ā uz Intel Augstas Izšķirtspējas Grafiskā paātrinātāja. Un pēc tam pamēģinās atrast kaut ko jaudīgāku.

Jebkurā gadījumā skaidrs ir viens ka Proton ir salīdzinoši jauns, un man šie rezultāti ļoti iepriecināja, būs iemesls iegādāties jaudīgāku video karti, došu ziņu ja tā tas notiks. Bet vispār ir saraksts ar “atbalstītājām” spēlēm, kas labi sadarbojas ar Proton. Bet spēles kuras es darbināju nebija no šī saraksta, visticamāk tāpēc ka tās ir pārāk vecas, lai iekļautu kādos sarakstos.

Ok, kāpēc tad Valve ir tik laba pret Linux spēlētājiem. Vai tiešām viņi tā uztraucas par 1% spēlētāju? Rūpes par Linux spēlētājiem ir 17-tajā plānā. Noskatījos vienu baumu sarunu, un šķiet viņu argumenti, kāpēc Valve vispār ņemas ar Linux atbalstu ir loģiski:

  • Valve Steam konsole, ja Steam konsole būs, tad visticamāk to darbinās Linux (Steam Os), un lietotāji būs mazliet laimīgāki, ja varēs spēlēt visas vai vismaz 90% spēles no savas bibliotēkas.
  • Valve, Steam šobrīd ir ļoti atkarīgs no Windows, un tā nav laba situācija, jo īpaši  ka Microsoft ir konkurents šajā pašā, spēļu lauciņā.
  • Spēļu straumēšana, ja tāds serviss tiks ieviests, tad to turēs mākonī Linux sistēmas, un šim projektam vajag “atpakaļ” atbalstu ar vecām un jaunām Direct-X spēlēm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post