Kas jauns iekš windows?
Nesen atsēdos pie Windows kastes, nav tā ka biju noilgojies, bet gribējās patestēt sevi un atjaunināt zināšanas par MS Windows. Brīdinu ka tā būs piekasīšanās, un tiks aprakstītas “pirmās pasaules” problēmas.

Kas mani mazliet kaitināja/nepatika:

 • Manuāli jālādē lejā visas aplikācijas. Uz Ubuntu un lielākajai daļai Linux distribūciju ir kāda centrāla repozitorija, kurā ir populārākās aplikācijas. Līdz ar to var saklikšķināt visu ko vajag un viss saklikšķinātais tiks secīgi lejuplādēts.
  Pats savām vajadzībām esmu izveidojis shell skriptu, kas pie tīras Ubuntu instalācijas, novelk visu ko es ikdienā lietoju.
 • Microsoft Windows Store, īsti nav nekādas jēgas no šī, vismaz šobrīd, jo pat Microsoft Teams, kas ir Microsoft produkts, nācās “vilkt” lejā “ar rokām”
 • Nevar nokopēt tekstu no paziņojumiem. Windows izmet paziņojumu ka ir kaut kāda kļūda, un tu gribi iekopēt pārlūkā, meklētājā, lai apskatītos ko ar to darīt, bet nē, lūdzu drukā ar rociņām – laikam teksti kļūdu paziņojumos ir aizsargāti ar autortiesībām, un tādējādi tiek mazināta iespēja ka kāds tos nokopēs 😉 .
 • Upgrade uz Pro versiju, domā ka nopirksi pro versijas atslēgu un atjaunināsi Windows uz Pro versiju? Nea. Jāveic reģistru labošana (regedit) un vairākas manipulācijas ar atslēgām. Meh.
 • CMD,Powershell – Nav tabu :(.
 • Alt Tab, tā ir piekasīšanās, bet pie labām lietām pierod. Ubuntu/Gnome Shell “alt tab” atliek uzbraukt uz aplikācijas un atlaist “alt tab”, lai izvēlētā aplikācija būtu fokusēta. Uz windows jāveic klikšķis lai fokusētu aplikāciju.
 • Skaļuma regulācija – arī varbūt sīkums, bet skaļuma regulācija uz Ubuntu ir iespējama vienkārši uzbraucot uz skaļuma ikonas uz palodzes un skrullējot peles rulīti var regulēt skaļumu, savukārt uz windows tas nav iespējams.
 • PHP 4x lēnaks – es zināju ka php uz windows kastes ir lēnāks, bet 4x?
 • Reizēm aplikācija, kas jau atvērta “nefokusējas”, kad vēl kāda datne tiek atvērts no datņu pārlūka, bet visticamāk, tā nav paša Windows vaina, bet gan konkrētas aplikācijas.
 • Windows komandrindā netiek “pabeigts” Git zaru nosaukumi.
 • Katru reizi jauns logs. Laikam esmu pieradis pie Ubuntu stila, ka lieki ubuntu neražo jaunus logus – Ja meklētājā palaid aplikāciju, un tā jau ir vaļā, tad aplikācija tiek fokusēta, nevis atvērta jauna aplikācija. Reizēm ir vajadzīgs jauns logs (Ubuntu tas ir iespējams ar labās peles pogas palīdzību “open new window), bet liekas pareizāk ir ka tā ir sekundāra funkcija. Jāatzīmē ka akmens šajā gadījumā vairāk jāmet uz pašām aplikācijām, jo ir aplikācijas kas neražos jaunas instances, bet, vismaz šobrīd, liekas ka Ubuntu “pareizi” uzvedas vairāk aplikācijas.

Kas man patika/pārsteidza:

 • MS Edge / MS Explorer – nav vajadzīga virtuāla mašīna lai testētu Edge, Explorer pārlūku. Kaut arī jaunākā versija Edge balstīsies uz WebKit (chrome), adoptācija ar jaunāko pārlūku no MS nenotiek tik veikli, un joprojām, ik pa laikam, jānotestē vecākas versijas. Līdz šim biju izlīdzējies ar windows caur virtual box, un paldies, MS ka šie piedāvā bezmaksas demo versijas.
 • Tiled logus izmērus var ne tikai pusi uz pusi novietot, bet ja ar peli aktivizē robežu, tad abu logu izmērus var mainīt vienlaicīgi, parocīgi, šis, vismaz pagaidām Ubuntu/Gnome Shell nav. Arī vertikālais sadalījums star diviem logiem iespējams – jā logu velk uz stūri, rezultātā var ekrānu ar peli, salīdzinoši ērti var sadalīt četrās daļās. Ne visiem tas vajadzīgs, bet noderīga lieta.
 • WSL  – WIndows subsystem for Linux – nezinu kāpēc windows for linux, bet ideja ir pretēja – Linux for windows. Ļoti ideāli un ērti. Šobrīd visi projekta faili stāv windows failu sistēmā, bet projekti tiek “servēti” izmantojot Linux apakšistēmu.
 • You Phone – Visi piekritīs ka paņemt rokā telefonu un atbildēt uz zvanu ir ļoti sarežģīti… :P. Bet saņemt zvanus uz datora, kad tev ir uz ausīm ausis ar mikrofonu ir ļoti ērti to arī nodrošina Your Phone. (Pagaidām, zvanu funkciju piedarbināt man nav sanācis un vēl nezinu vai telefons nepareizs, Your Phone ir kaka, vai rokas līkas).
  Bet ja esat lietojuši Whatsap uz datora, tad savienošana ar Your Phone ir diezgan līdzīga.
  Iespējams Telefona/Datora integrācija ir pat labāka uz Linux, nesmu gan to izmēģinājis pēdējā laikā, bet kad mēģināju, atsitu pakausi uz pāris celmiem, un nolēmu netērēt laiku. Iepsējams ka situācija ir mainījusies un kļuvusi draudzīgāka.
 • Windows integrācija ar MS produktiem – ahh…. strādāju firmā kur daudz kas notiek MS produktos, un cīņa ar tiem uz Linux bija kaitinoša (Skype for business, MS Teams), līdz ar to mazs prieks ka uz Windows šie vīrusi nesagādā problēmas 😉

Kopsavilkums

Atsēdos pie ekrāna, vajadzēja uzinstalēt Figma aplikāciju, atveru Figma downloads lapu pārlūkā un nesaprotu kāpēc man Figma pārlūks piedāvā lejuplādēt Linux versiju…. ah es sēžu pie Linux kastes – cilvēki lielākoties lieto aplikācijas nevis operētājsistēmu.
Manā gadījumā, pat nepamanīju ka esmu pārsēdies no vienas OS kastes pie otras. Ne visiem būs tāda pieredze, jo ne visas aplikācijas būs pieejamas uz visām OS. Tāpēc katrs gadījums ir atsevišķs. Ja tu esi atkarīgs no Adobe produktiem, tad man jāsaka ka Linux nebūs priekš tevis, bet jautājums ir kapēc tu esi atkarīgs no Adobes produktiem? Kad pēdējo reizi esi apskatījis alternatīvus rīkus? Un es nerunāju par GIMP. Saprotams ka dizaineris ražos psd, bet mūsdienās ir labas alternatīvas (Avocode, Figma) ar ko atvērt PSD. Līdz ar to Front-end izstrādātajiem nevajag Photoshopu, un nav teikts ka Photoshop ir labākais rīks tam darbam ko veic dizaineris.

Windows ir ok, Linux/Ubuntu man tuvāks sirdij tikai “reliģisku” apsvērumu pēc, daudzas lietas man liekas uz Linux/Ubuntu ir realizētas veiksmīgāk.
Jāatzīst ka šobrīd neredzu pievienoto vērtību pārsēžoties pie windows kastes, visi web projekti griežas caur WSL, un būtībā winodws ir failu pārlūks. Bet bija interesanti atkal atgriezties pie Windows, vēl redzēsim uz cik ilgu laiku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post